Katu i Niku Knežević iz Ljepunica kod Tuzle krasi plemenita duša i snaga duha (2014.)
LJEPUNICE – Umirovljeni Niko Knežević iz Ljepunica kod Tuzle ima rijedak i nadasve atraktivan hobi.
Slobodno vrijeme koristi za izradu i obnovu starih, skoro već zaboravljenih muzičkih instrumenata, šargija, kada je prvo napravio bugariju, potom šargiju, da bi mu se na kraju rodila ideja da napravi i polusaz, u čemu se ispostavilo veoma uspješnim.
No, to nije sve. Vremenom su Nikine želje postale nezasićene pa je krenuo u izradu raznih minijaturnih figurica za suvenire: dvojnice, torkulu, staru rudarsku lampu, kućicu u kojoj je smjestio Isusove jaslice, nekadašnje naćve, dječiji dubak, minijaturni sepet i bezbroj sličnih predmeta izrađenih od drveta, a sada krase vitrine i prostorije skromnoga doma Kate i Nike Knežević.
Sve su ove predmete svojevremeno obilato koristili Hrvati Tuzlanske županije, što me i ponukalo na njihovu reafirmaciju, priča nam Niko i nastavlja:
„Obzirom da obožavam našu narodnu nošnju, izvornu muziku i stare, tradicionalne običaje, završetkom proteklog domovinsko-obrambenog rata, moja supruga, ja i naša pokojna kćerka Vedrana smo se pridružili Izvornoj folklornoj skupini „Ljepunice”-Napredak Tuzla s kojom smo imali bezbroj nastupa, od kojih bi izdvojio nastupe u Tuzli na smotri folklora povodom obilježavanja Patrona Župe Svetog Petra i Pavla, potom u Travniku, Orašju, Usori, Kupresu, Đakovačkim vezovima, Vinkovačkim jesenima, Zagrebu, Podravskim Podgajcima (RH), Pečuhu (Mađarska), kratko zastaje Niko s bolnom grimasom na licu, te dodaje: Te godine nesretnim slučajem izgubili smo kćerku, što nas primoralo da prekinemo dalje učešće, nakon čega je ubrzo i društvo prestalo s radom, što je veliki gubitak za Ljepuničane i širu BH Zajednicu. I pored toga često obučem našu narodnu nošnju o Božiću, pokladama, Uskrsu ili nekoj značajnijoj kulturnoj manifestaciji. Jednostavno, volim naše običaje i ponosan sam na njih”.
Gostoprimljivi domaćini, Kata i Niko Knežević su skromni i nenametljivi, mada svojim djelima zaslužuju daleko veću medijsku pozornost, koji su svojevremeno sa svojom pokojnom kćerkom Vedranom bili jedni od pokretača i glavnih aktera Izvorne folklorne skupine „Ljepunice-Napredak Tuzla”, kada su na domaćim i inozemnim nastupima prezentirali upravo staru narodnu nošnju Hrvatskoga puka Tuzlanske županije, zatim njihovu kulturu, običaje, tradiciju, od kojih posebno izvođenje narodnih kola (plesova) uz instrumente izvorne muzike šargije i violine.
No, kako vrijeme odmiče sve je manje Hrvatske mladeži koja slijedi svijetlu tradiciju svojih predaka, što je itekako zabrinjavajuće, jer, narod koji nema svoju tradiciju, kako će onda imati svoj identitet!
Zahvaljujući Kati i Niki Knežević iz Ljepunica kod Tuzle (Župa Šikara) koji plijene pozornost plemenitom dušom i snagom duha s ponosom predstavljajui tradiciju svojih predaka, te se nadati da će mladež njihovog mjesta ubrzo shvatiti da je to i njihova obveza!
Anto Šimić Čiko, 2014. godina