Godišnjica pisanja Povelje Kulina bana: “Rodni list” bosanske državnosti
NA FOTOGRAFIJAMA OSKRNAVLJENA POVELJA U TUZLI
Povelja je napisana 29. kolovoza 1189. godine, pisana je bosančicom, na starobosanskom jeziku i najstariji je dokument koji ukazuje na državnost Bosne, odnosno, to je na neki način rodni list bosanske državnosti, iako postoje dokazi o postojanju uređene države i prije, u 10. stoljeću. Jesu li oni koji su kršćanske dijelove iz teksta izbacili htjeli sugerirati da su Bosnom već tada vladali Osmanlije?
Ugovor je jedan od najstarijih sačuvanih dokumenata u regionu i to je prvi zvanični sačuvani dokument bosanskih vladara.
Ovaj dokument je ne samo najstariji dosad pronađeni očuvani bosanski državni dokument nego i jedan od najstarijih državnih dokumenata kod svih južnoslavenskih naroda i država.
Na današnji dan 1189. godine, prije 833 godine, bosanski vladar Kulin ban je sklopio ugovor odnosno Povelju Kulina bana kojim se Dubrovčanima daje sloboda trgovanja u Bosni bez ikakvih ograničenja i nameta.
Tekst dokumenta glasi:
U ime oca i sina i svetog duha. Ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka. I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ.
Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli.
Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje.
Ja Radoje banov pisar pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova tisuću i sto i osamdeset i devet ljeta, mjeseca augusta i dvadeset i deveti dan, (na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja.