Povijest

Opis grba župe Drijenča

Podijelite:

Temeljni grb je u obliku štita, jednostavna, u gornjemu dijelu pravokutna oblika, u donjemu pravilno, kružno zaobljen. Blason (blazo) grba sastoji se od pet polja, od kojih 4 čine temeljni štit u kvadriranome obliku, dok je peto polje smješteno u sredini, i ima oblik umanjenoga temeljnog grba. Oslanjajući se na tradiciju i povijest Drijenče, odabrani su simboli koji svaki ponaosob imaju utemeljenu opravdanost i izravno su važni za mjesto.

U gornjemu desnom polju (heraldički) imamo elemente tradicionalnoga grba bosanske kraljevske dinastije Kotromanića, tri zlatna (žuta) heraldička ljiljana na plavoj pravokutnoj površini. Ovo polje podsjeća na višestoljetnu bosansku državnost. Tri ljiljana predstavljaju i drjenačku multikulturalnost i multikonfesionalnost, dakle simboliziraju prisutnost više etničkih elemenata u Drijenči. Plava boja u polju heraldički predstavlja vjernost i postojanost, dok su ljiljani simbol čistoće. (Ljiljani su u 12. stoljeću ušli u heraldiku kao simbol Prečiste Djevice Marije!)

Lijevo gornje polje (heraldički, dakle za promatrača to je desno polje!) predstavlja plodove drijena (lat. cornus mas) po kojemu je Drijenča najvjerojatnije dobila ime. Ovo polje je srebrene (bijele) boje, dok su plodovi crvene boje, te dva lista zelene boje upotpunjuju sliku, koja heraldički vjerojatno predstavlja unikat, dakle specifičnost za župu Drijenču! Desno (heraldički) donje polje sastoji se od crveno-srebrenih (bijelih) kvadratnih polja, pravilno naizmjence raspoređenih, koja predstavljaju pripadnost Drjenčana hrvatskome narodnome tijelu. Crvena boja simbolizira domovinsku odanost.

Lijevo (heraldički) donje polje je tamnozelene boje, na kojemu su 3 snopa sa po 3 klasa žitarica. Zelena boja polja predstavlja slobodu, prirodnu ljepotu župe Drijenča, te radost, zdravlje i nadu njenih ratara. Tamnozelena boja predstavlja također i planinu Majevicu, na čijim se obroncima nalazi i župa Drijenča. Tri snopa klasja predstavljaju tradicionalnu slogu i zajedništvo Drjenčana u obrađivanju njenih polja, dok 9 klasova predstavljaju i jedinstvo 9 drjenačkih zaselaka; Bučje, Toljaci, Lučići, Perivoj, Brčine, Brdo, Martinovići, Kulice i Dugonje.

Središnje polje, oblikom je umanjeni temeljni štit, na kojemu je slika tradicionalnoga vjerskog zaštitnika mjesta Drijenča – sv. Ante Padovanskog, s djetetom u naručju. Ovo polje je u srebrenoj (bijeloj) boji, dok je lik Sveca i djeteta, uz 3 cvijeta ljiljana likovno stiliziran, a obrubljeno je zlatnom (žutom) bojom. Središnje polje blasona (blazo) simbolizira vjekovnu vjernost i štovanje patrona-zaštitnika mjesta Drijenča. Tri struka ljiljana predstavljaju moralnu čistoću sv. Ante, kao uzora.

Autor grba i opisa blasona: Mijo Jurić, Beč


Podijelite:
Share

Comments are closed.