Banja Luka: Održana konferencija za medije na završetku 93. redovitog zasjedanja BK BiH
Na konferenciji za medije sudjelovali su predsjednik BK BiH, vrhbosanski nadbiskup mons. Tomo Vukšić, banjolučki biskup mons. Željko Majić i generalni tajnik BK BiH vlč. Bojan Ivešić
Konferencijom za medije održanoj u Biskupskom ordinarijatu u Banjoj Luci u četvrtak 17. srpnja na kojoj su sudjelovali predsjednik BK BiH, vrhbosanski nadbiskup mons. Tomo Vukšić, banjolučki biskup mons. Željko Majić i generalni tajnik BK BiH vlč. Bojan Ivešić završeno je 93. redovito zasjedanje Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine. Podsjetimo, na blagdan sv. Bonaventure, nebeskog zaštitnika Banjolučke biskupije i katedrale, u utorak 15. srpnja biskupi su slavili Euharistiju u banjolučkoj stolnoj crkvi, a samo zajedanje je počelo 16. srpnja.
Na početku konferencije za medije generalni tajnik vlč. Bojan Ivešić pročitao je priopćenje s 93. redovitog zasjedanja.
Potom se okupljenim medijskim djelatnicima obratio nadbiskup Vukšić. „Osim zahvale za vaš dolazak, još veća zahvala za vaše praćenje crkvenih događanja jer to je vaš konkretan doprinos i onome što je naše prvenstveno djelovanje u službi dobra svih ljudi, u našem slučaju naravno ponajprije katolika, ali i svih ostalih. I osim zahvale, također poziv da nastavite vršiti dobra djela, odnosno pratiti poslanje Crkve u službi ljudi.“
Vrhbosanski nadbiskup je potom istaknuo i tri događaja koja će ubrzo uslijediti te je pozvao novinare i da i njih proprate: „Prvi važan događaj je krajem mjeseca srpnja kada ćemo obilježiti na razini naše Biskupske konferencije Dan obitelji. Obitelji koja je vrlo važna zajednica u životu svih ljudi, svih zajednica i crkvenih i narodnih, i svih drugih. Mislim da se oko tih vrjednota vrlo lako možemo složiti, zajednički djelovati i raditi…
Drugi važan događaj tiče se i vas koji ste danas ovdje okupljeni kao medijski djelatnici. Zbit će se posljednje nedjelje u devetom mjesecu kada ćemo opet na razini naše Biskupske konferencije obilježiti Dan medija. I na taj dan ćemo u svim našim župnim i drugim zajednicama moliti za vas, medijske djelatnike, da vas dragi Bog blagoslovi i prati svojom svemoći i milosrđem u vašem plemenitom djelovanju, u svemu onome što je u službi ljudi i Božje slave na ovome svijetu. I mogu vam već sada priopćiti da ćemo u Prnjavoru toga dana u organizaciji Vijeća za medije naše Biskupske konferencije organizirati i slaviti svetu Misu, što će biti središnji događaj, ali na sličan način događat će se toga dana molitveni susreti u svim našim župnim zajednicama…
I treći važan događaj koji je pred nama u narednim mjesecima je početkom desetog mjeseca kada ćemo zajedno s Hrvatskom biskupskom konferencijom mi, kao Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine, organizirati zajedničko hrvatsko hodočašće u Rim. A povod je 2025. godina od Isusova rođenja koja se u cijeloj Katoličkoj Crkvi obilježava kao Jubilejska godina.“
U svojstvu domaćina zasjedanja novinare je pozdravio i banjolučki biskup Željko Majić. Zahvalio je svim nadbiskupima i biskupima koji su tih dana boravili u Banjoj Luci, a osobito na dolasku na središnju proslavu u Banjolučkoj biskupiji u Jubilejskoj godini – proslavu svetkovine svetog Bonaventure. „Pridružujem se pozivu da naša suradnja, suradnja Crkve i medija, bude plodonosna i na korist onima kojima se obraćamo. Obraćamo se istima, obraćamo se čovjeku bilo koje vjere ili nacije on bio, sve u jednoj želji da mu pomognemo u njegovu duhovnom i svakom drugom rastu i napretku“, kazao je biskup Majić.
Novinare su zanimale i neki konkretni događaji povezani sa stanjem prava Hrvata u Tuzlanskoj županiji, a sve u svjetlu 30. obljetnice Daytonskog mirovnog sporazuma.
Nadbiskup Vukšić je u svom odgovoru istaknuo: „Mi biskupi inzistiramo na poštivanju konstitutivnosti, jednakopravnosti, identiteta svakoga čovjeka i svakoga naroda na području cijele Bosne i Hercegovine. Prema tome, naš stav je prije svega etički i moralni. Stalo nam je do toga da se etika i moral, ta velika načela, primjenjuju doslovce na svim područjima društvenog života: gospodarskom, političkom, kulturnom, sportskom i svakom drugom. Prema tome, stojimo na stanovištu da dostojanstvo i prava, pogotovo izborna volja, naroda ili zajednica moraju biti poštovani. Stav Biskupske konferencije je tu oduvijek vrlo jednostavan i vrlo jasan.“
Biskup Majić je naglasio još neke podatke u svezi s proslavom Obiteljskog dana na Kupresu odgovarajući tako na pitanje novinara o događaju koji će se održati 26. i 27. srpnja.
„Ovaj Jubilej obitelji odvija se pod motom da je obitelj mjesto gdje se moli, ljubi, prašta i služi. Dakle, obitelj je mjesto molitve, ljubavi, praštanja i služenja. Kako je ovo Jubilejska godina, htjeli smo dati više sadržaja u odnosu na dosadašnje obiteljske dane. Tako da ćemo imati prvoga dana, subota 26. srpnja, već u 16 sati početak obiteljskog slavlja molitvom. Nakon toga će biti odvojena predavanja za supružnike i supruge koja će održati profesori vlč. Josip Bošnjaković i profesorica Ankica Baković. Paralelno bit će organiziran i rad za njihovu djecu. Radujem se što se prijavio određeni broj obitelji s djecom. Nakon toga će biti rad u skupinama, zajednički plenarni dio susreta, razgovor i odmor.
Biskup Majić je naglasio da će u središtu tog dan biti Euharistijsko slavlje u 19 sati. Prije toga će biti mogućnost svete ispovjedi. Nakon svete mise uslijedit će večera zajedništva uz pjesmu i svjedočanstvo. Zahvalio je fra Marinu Karačiću, svećeniku franjevcu Hercegovačke franjevačke provincije, glazbeniku, koji će sudjelovati na večeri te obiteljima na Kupresu koje su otvorili svoje domove kako bi primili obitelji koji dolaze izdaleka i ostaju dva dana u Kupresu.
Istaknuo je da će na središnji dan proslave 8. Obiteljskog dana u BiH, u nedjelju 27. srpnja, Euharistijsko slavlje predslaviti predsjednik BK BiH, vrhbosanski nadbiskup Tomo Vukšić. „Prije svete Mise bit će mogućnost svete ispovijedi, osobne molite, zajedničke molite, a posebnost u tom slavlju svete Mise bit će obnova bračnih obećanja i zahvala Bogu supružnika jubilejaca koji slave 25., 50., 60. pa i 70. godina bračne vjernosti. Evo, za njih ćemo na poseban način moliti i njima uručiti prigodne blagoslove“, kazao je banjolučki bikup.
Pozvao je sve koji mogu da dođu taj dan na Kupres, a sve ostale vjernike da taj dan na poseban način u njihovim srcima i molitvama budu obitelj i molitva za obitelj.
Novinare je zanimao osvrt biskupa Majića na stanje i položaj katolika Hrvata na području u Banjolučke biskupije. Biskup je kazao da je u Banjoj Luci već skoro godinu i pol dana te da je svima poznato kakve su statistike bile prije rata, a kakve su danas.
„U Banjolučkoj biskupiji prije rata bilo je 120.000 vjernika, danas ih je 23.300. Kako je BiH podijeljena na dva entiteta, tako i sve tri naše biskupije djeluju u oba entiteta. Banjolučka biskupija u Federaciji ima 16 župa, a u Republici Srpskoj 32 župe. U ovih 16 župe u Federaciji je 20.000 vjernika, u ove 32 župe u RS-u 3.300 vjernika. Kada pogledamo predratni omjer, uočit ćemo da je na području današnje Federacije živjelo 40.000 vjernika, a RS-a 80.000 vjernika. Sama ova statistika govori sve“, kazao je banjolučki biskup.
Biskup Majić je podsjetio da je grad Banja Luka prije rata brojao 30.000 katoličkih vjernika, a danas u deset župa Banjalučkog dekanata, znači na širem banjalučkom području, tek je oko 1.100 vjernika.
Dodao je da se bojao da će najnoviji statistički podaci u odnosu na podatke iz 2023 i 2024. biti još nepovoljniji, ali je sretan što taj broj nije dalje padao.
„To mi je iznimno drago… Naša nada je Krist koji nas nikada nije razočarao. Nije to iracionalni optimizam. Nadam da će se ovdje obnoviti život, da će se oni koji su morali napustiti ovaj prostor početi vraćati, da ćemo ovdje ponovno svjedočiti ne samo brojčanom rastu, nego rastu života Crkve.“
Banjolučki biskup je rekao da sa zahvalnošću Bogu može reći da vjernički puk živi i svjedoči vjeru; da živi u ljubavi, zajedništvu te promiče istinu i pravdu. Dodao je da je to jedan tihi, ali konstantni doprinos boljitku suživota u Banjo Luci, ali i šire.
(kta)